Değişim için sorular..

Değişimi başlatan yanıtlar değil, sorulardır. Yeter ki, doğru sorularla yüzleşmeye hazır olun.

Doğamız gereği rahatlığı severiz, tercih ederiz, korumaya çalışırız. Konfor alanımızın dışında olmayı pek istemeyiz. Bildiğimiz, alıştığımız ortamlarda, bildiğimiz ve alıştığımız yaşamlarımıza devam eder dururuz. Orada güvendeyizdir.

 

Orada “ne uzarız, ne kısalırız”. Orada, tam tabiriyle “yuvarlanıp gideriz”. Ta ki birşey – biri, bir bilgi, bir olay, bir şey – bizi dürtüp uyandırıncaya kadar.

Doğamız gereği rahatlığı severiz, tercih ederiz, korumaya çalışırız. Konfor alanımızın dışında olmayı pek istemeyiz. Bildiğimiz, alıştığımız ortamlarda, bildiğimiz ve alıştığımız yaşamlarımıza devam eder dururuz. Orada güvendeyizdir. Orada “ne uzarız, ne kısalırız”. Orada, tam tabiriyle “yuvarlanıp gideriz”. Ta ki birşey – biri, bir bilgi, bir olay, bir şey – bizi dürtüp uyandırıncaya kadar.

 

Bir kere uyandık mı, başlar sorular; ne, neden, nasıl, … Bulunamayan cevaplar, rahatsızlığımızı artırdıkça artırır. Çoğunlumuz bu aşamada arkasını dönüp koşa koşa tekrar konfor alanına döner. Bildiği, alıştığı rahatlığa kavuşmak uğruna, soruları görmekten ve cevap aramaktan vazgeçer. Bir daha ki uyanışa kadar..

 

Vazgeçmeyenler, ne pahasına olursa olsun cevapları bulmak için mücadeleye devam edenler dünyanın, insanlığın, bilimin, ve aklımıza gelebilecek diğer her konudaki  gelişimin, ama en çok kendi ilerlemelerinin, gelişimlerinin sorumlusudurlar.

 

Bir kere sorularla yüzleşip mücadeleden kaçmayanlar, bir daha dönüşü olmayan bir yola girmiş sayılabilirler. Bu yol öyle bir yoldur ki, üç beş soruya cevap bulup kurtulmak mümkün değildir. Her cevap yeni soruları, her yeni soru da yeni mücadeleleri getirir. Sorular artık hayatın doğal bir parçası gibidir ve ‘sorgusuz kabul’ kapının tamamen dışında kalmıştır.

 

Bu kadarla da bitmiyor; mücadele kararı yetmez. Doğru soruları bulmak öyle kolay değildir, ayrıca uğraşılmalıdır. Herkes için doğru sorular farklı olabilir. Bazen yanlış soruların peşinde heba olur emeklerimiz. Her zamanın ayrı soruları olabilir. Farklı durumlarda farklı sorularla uğraşmamız gerekebilir. Profesyonel koçluk bu aşamada devreye girer. Sizin doğru sorularınızı bulmanıza rehberlik etme yetkinliğine sahiptirler. Size, sizin için soru sorarlar. Bir nevi soru sorma ustasıdırlar. Aklınızla yüreğinizin buluştuğu yere ulaşmanıza eşlik ederler. Sonra cevaplarınızı seçmeniz için size yer açarlar. Yer açarlar ki siz, kendiniz için en doğru kararı verebilin.

 

Değişimi başlatan yanıtlar değil, sorulardır. Doğru sorularla yüzleşmeye hazırsanız, profesyonel bir koçla çalışarak yolculuğunuzun etkinliğini artırabilirsiniz. Her durumda karar sizin.

 

Halide Şerif Bodur - İstanbul,  NAR KURUMSAL KOÇLUK DAN. VE EĞ.HİZM. A.Ş.

 

Merhaba demek,soru ve görüşlerinizi paylaşmak isterseniz;   bilgi@narkurumsalkocluk.com

Makaleler

DESIGN THINKING

Geleceğin tasarım yöntemi

Herkesin dengesi kendine...
İnovasyon kültürü oluşturmak

Duyurular

ÇYDD bursiyerlerizı tamamladık.
EXPRESS programı

DT EXPRESS Programı

Her türlü sorularınız için bize yazın.

 

TOP
WhatsApp Bize Ulaşınız WhatsApp