İnovasyon kültürü oluşturmak...

Üst düzey liderler ve şirketler "İnovasyon kültürü" oluşturmak istiyorlar. Haksız da değiller.

Zaten hangi akıllı lider, başarı peşindeki şirket bunu istemez ki?

 

Ancak, liderlerin ve şirketlerin çoğu bunu gerçekten istemiyor!

 

İnovasyon kültürü, boşuna peşinden koşulan, aranan, emek ve kaynak harcanan birşey değil. Böyle bir kültürün varlığı, iştah açıcı sonuçlar doğurabiliyor ve açık ki herkes bu sonuçların peşinde;

  • Daha iyi, daha yeni, daha kazançlı ürünler,
  • Artan gelir, artan kar
  • Daha yaratıcı, daha üretken, daha bağlı çalışanlar ve iş ortamı
  • Daha mutlu müşteriler
  • ....

Bu "daha"lara ulaşabilmek adına hemen dönüşüm planlarını tamamlayıp, uygulamaya başlama ve hatta hemen ardından "projeyi" delege etme eğilimi yaygın. Liderlerin ancak çok azı, gerçek kültür değişiminin gereklerinin farkında. Ve yine çok azı bu yeni kültürden ne beklediklerini biliyor.

 

İnovasyon kültürü oluşturmak için yapılması ve olunması gereken çok şey var. Bana göre en kritik olanları şöyle;

 

  1. Değişim gerektirir. Ve biz insanlar değişimden pek hoşlanmayız. Yaşamsal konularda bile değişime direniriz. John Coleman HBR'da yayınlanan makalesinde; şirket kültürünü oluşturan 6 kilit kavramı vizyon, değerler, yapılan işler, insanlar, hikayeler ve yer olarak tanımlamış. Kültür değişimi dediğimizde, bu unsuların tamamında değişim gerekiyor. Sadece iş yapış şekilleri, prosedürler ve organizasyon değişiklikleri ne yazık ki yeterli değil. Liderler değişime gösterilecek direnci gözardı edebiliyor. Liderlerin çoğu organizasyonel değişimleri istiyor, ancak kendileri değişmek istemiyor. Onlara göre, çözüm diğer insanları düzeltmek.

 

  1. Risk içerir. Başarısızlıkların meyvesidir inovasyon. Başarısızlık korkusunu azaltmak, ortadan kaldırmak ve hatta başarısızlığı teşvik etmek, bu kültürün ayrılmaz bir parçasıdır. Diğer taraftan iş dünyasının acımasız kuralları, en küçük bir başarısızlık olasılığına dahi tolerans göstermeyi zorlaştırmaktadır. Bu çelişki başedilmesi gereken en zorlu konulardan biridir. Bu yüzden kurum için "iyi inovasyon"un ne olduğu tanımlanmalı, tolerans kapsamı bu tanıma göre ayarlanmalıdır.

 

  1. Süreklilik ve tutarlılık gerektirir. Değişim zorluğu kadar gerçekleşme süresinin belirsizliği de can sıkıcıdır. İstenen daha iyi sonuçlar için sabır göstermek, ve uzun süre sonuç alınamamasına karşın, vazgeçmeden, aynı şekilde devam edebilmek önemlidir.

 

  1. Sürücüsü insandır. Hep, tam ve sürekli katılım gerektirir. Sadece bir grupla yola çıkmak yeterli olmayacaktır. Sadece yönetim, ya da yönetim ve değişim projesi ekibi gibi uygulamalarda sonuca ulaşılamayacağı garantidir. Şirketi ve kültürü oluşturan her birimin ve bireyin, stratejiden uygulamaya farklı aşamalara katılımı zorunludur ve zorla sağlanamaz.

Uzun ve yorucu bir yol sonunda varacağınız yerin nasıl bir yer olacağı size bağlı. İnovasyon ve inovasyon kültürü oluşturmak için en üstten başlamak doğru seçenek. Kurumunuzun tamamına yaymadan önce liderlerinizin gerçekten hazır olduğundan, ya da en azından hazır olma potansiyeline sahip olduğundan emin olmalısınız. Değillerse üzülmeyin; ekibinizde bu konuda liderlik edebilecek birileri mutlaka vardır. Zaten bu yolculuğun liderliği alıştığımız liderlikten biraz farklı. Riske teşvik eden, yaratıcılığı körükleyen, hata yapan daha "afacan" bir liderlik şekli.

 

İnovasyon kültürü oluşturmak kolay olmasa da, başaranlar için bambaşka bir gelecek vaadi içeriyor. Peşinden koşmaya değer, ne dersiniz?

 

Halide Şerif Bodur, 17.10.2016 - İstanbul

NAR KURUMSAL KOÇLUK DANIŞMANLIK VE EĞİTİM HİZMETLERİ A.Ş.

 

Merhaba demek,soru ve görüşlerinizi paylaşmak isterseniz bilgi@narkurumsalkocluk.com 'a yazın.

Makaleler

DESIGN THINKING

Geleceğin tasarım yöntemi

Herkesin dengesi kendine...
İnovasyon kültürü oluşturmak

Duyurular

ÇYDD bursiyerlerizı tamamladık.
EXPRESS programı

DT EXPRESS Programı

Her türlü sorularınız için bize yazın.

 

TOP
WhatsApp Bize Ulaşınız WhatsApp