Süper Liderler

Kurumlar başarı için çabalarını artırmalarına rağmen, sonuca ulaşma sıklığı gittikçe azalıyor. Yakından baktığımızda, her şey doğru yapılmış, oyun kurallara göre oynanmış;

 

  • Açık hedefler ve başarı ölçütleri belirlenmiş;
  • Birkaç alternatif senaryo ve içerdiği riskler incelenmiş;
  • Gerekli işbirlikleri ve ortaklıklar yapılmış;
  • Kararlaştırılan süre içerisinde, karar verilen aksiyonlar eksiksiz yerine getirilmiş;

Ancak istenen sonuca ulaşmak şöyle dursun, yaklaşılamamış bile. Hayal kırıklığı, düşük performans raporları, değerlendirme toplantıları, "suçlu kim" tartışmaları.. Herkes keyifsiz, motivasyon düşük. Kısaca çaba çok, ancak sonuç yok.

 

Bildiğiniz gibi, günümüz dünyasında başarı için, bilgi açığını kapatmak yetmiyor. Geçmişin tecrübeleri ve bilgeliği, bugün karşılaşılan durumlara hazır olmak için yardım edemiyor.Önümüzdeki günler de farklı olmayacak; daha çok değişkenlik ve daha az tahmin edilebilirlik.. Kurumlar - artık geleneksel olmuş - modern yöntemler kullanarak bunlarla başa çıkamıyor.

 

Kurumlar hiç olmadığı kadar iyi liderlere muhtaç durumda. Bu yolda kurallar ve alışılmış süreçlerle ilerlemek yerine, esnek ve sezgilerine güvenen liderleri takip edenler başarıya ulaşabiliyor.

Liderlerin ise, beklenenden çok daha fazlasını yapması gerekiyor;  Bilinmeyenle, belirsizliklerle başa çıkabilmek için, bilgi yetmiyor. Her mücadele daha global, daha sosyal, daha karmaşık ve lider her adımda pozisyon değiştirmek, farklı yöntemler kullanmak ya da kendi yöntemini geliştirmek zorunda.

 

İyi de, nerede bu süper liderler?

 

Cevabımı tahmin ediyorsunuz; Bakın etrafınıza, HER YERDELER! Buradalar,  sizinle birlikte çalışıyorlar. Hatta siz de onlardan birisiniz büyük ihtimalle. Başarı için, ilerleme için size ihtiyaç var, öne çıkmaya hazır olun. Dikkat ederseniz "öne çıkın" demiyorum, öne çıkmanız için kurumunuzun size hazır olması lazım; liderliğinizin filizlenip gelişmesi için uygun ortamı yaratması ve sürdürmesi lazım. O yüzden nasıl yapacağını bir an önce öğrenmesi lazım. İşte o zaman öne çıkın, ve bir daha geri dönmeyin.

 

Resim için ANTON REPPONEN'e teşekkürler.

 

Halide Şerif Bodur, İstanbul

NAR KURUMSAL KOÇLUK DANIŞMANLIK VE EĞİTİM HİZMETLERİ A.Ş.

 

Merhaba demek,soru ve görüşlerinizi paylaşmak isterseniz bilgi@narkurumsalkocluk.com 'a yazın.

 

Verdiğimiz hizmetlerle ilgili daha fazlasını öğrenmek ve Yönetici koçluğu randevusu için bizi arayın   ;+90 506 367 07 67

Makaleler

DESIGN THINKING

Geleceğin tasarım yöntemi

Herkesin dengesi kendine...
İnovasyon kültürü oluşturmak

Duyurular

ÇYDD bursiyerlerizı tamamladık.
EXPRESS programı

DT EXPRESS Programı

Her türlü sorularınız için bize yazın.

 

TOP
WhatsApp Bize Ulaşınız WhatsApp